reklama

Gorila nie je dôležitá

Voľbou nadpisu som chcel iba poukázať na to, že nie je dôležitý obal, ale obsah. Napr. KDH teraz úplne stačí nechať Lipšica rozprávať v televízii ako veľmi vyšetruje a mädliť si ruky nad stúpajúcimi preferenciami. Ale nenechajme sa oklamať. Nechcem sa teraz púšťať do hodnotenia osoby ministra vnútra alebo vyšetrovania spisu Gorila. Dôležité je nezabudnúť, že KDH nie je vonkoncom taká nepoškvrnená strana. Veď sa celé tie roky podieľali na budovaní tohto obludného systému. Aj Matovič sa nás snaží presvedčiť, že práve jeho strana je tá nová, neskorumpovaná, s tými pravými kandidátmi, ktorí nemajú nič spoločné a gaunerstvom, ktorého sme v politike svedkami už dlhé roky. Nechajme ale Matoviča a jeho pokus prepašovať politické mŕtvoly z KDS opäť do parlamentu, rovnako ako sa to už raz marketingovým trikom podarilo jemu, teraz tiež bokom a poďme k veci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Čo je teda dôležité? Dôležité je prešetriť nie len Gorilu, veď takýchto spisov musela za roky existencie zaznamenať SIS množstvo. Pokiaľ máme tento Augiášov chliev vyčistiť dôkladne, je potrebné spod koberca vybrať všetku zametenú špinu. Inak sa nám môže stať, že vybojujeme spravodlivosť iba voči tým, ktorí nám boli predhodení. Neverím, že náhodou. Znamená to odtajniť archívy SIS a urobiť revíziu všetkých do šuplíkov strčených a odložených trestných oznámení. Kto kedy mal účasť na moci v parlamente alebo vo vláde a bol či je podozrivý zo zločinov, mal by byť ihneď stíhaný. Nezabúdajme, že ide väčšinou o vplyvných ľudí, ktorí sú buď osobne bohatí alebo stoja za nimi veľmi vplyvné finančné skupiny. Títo ľudia sú nebezpeční a hrozí z ich strany ovplyvňovanie svedkov, manipulácia dôkazov a marenie vyšetrovania. Súdy by preto mali čo najrýchlejšie rozhodnúť o ich vzatí do väzby. Predbežným opatrením by im malo byť zakázané manipulovať s majetkom až do skončenia vyšetrovania a ich majetok by na túto dobu mal vziať do správy štát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším krokom by mala byť zmena systému, aby bola minimalizovaná možnosť zotrvávania gaunerov v politike. Je potrebné zabezpečiť adresnosť zastupiteľskej demokracie, mechanizmy výmeny neschopných politikov, ako aj posilniť priamu demokraciu. Bol som v piatok na námestí SNP a stotožňujem sa s nápadmi, ktoré som počul z tribúny. Môj pohľad na princípy fungovania nového systému je nasledovný:

  • Jednomandátové volebné obvody - každý volič musí vedieť, kto konkrétne ho v parlamente zastupuje. V súčasnosti si strany dosádzajú do parlamentu hlasujúcich Pinokiov a možnosť ovplyvniť zloženie parlamentu cez preferenčné hlasy je nepostačujúca.

  • Zrušenie volebných kaucií - nikomu by nemali byť kladené finančné prekážky uchádzať sa o dôveru spoluobčanov vo voľbách.

  • Možnosť odvolať poslanca voličmi obvodu, vktorom bol zvolený - referendom, na vypísanie ktorého by stačil taký istý počet podpisov, ako by bol potrebný na kandidatúru nezávislých kandidátov.

  • Platnosť referenda (celoštátneho, ale aj vo volebnom obvode o odvolaní poslanca) by nemala byť obmedzená účasťou 50 % voličov - ak nevadí pri voľbách, že poslancom dá mandát 40 % voličov, nie je dôvod, prečo by to malo vadiť pri referende. Je jasné, že nie každá otázka musí zaujímať všetkých voličov. Ak niekomu bude predmet referenda ľahostajný, potom sa ho nemusí zúčastniť a môže akceptovať rozhodnutie tých, čo sa ho zúčastnili.

  • Znížiť počet podpisov potrebných na vypísanie celoštátneho referenda - referendum by sa ako nástroj priamej demokracie malo využívať v oveľa väčšej miere. Najmä v otázkach, o ktorých nehovorili predvolebné programy. Náklady na tieto hlasovania budú zanedbateľné v porovnaní so škodami, čo tu už politici napáchali.

V novom systéme budú asi aj naďalej existovať politické strany, ktoré budú môcť kandidovať kandidátov v jednotlivých volebných obvodoch a v parlamente budú môcť utvárať koalície na podporu vlády. Bude ale oveľa väčšia zodpovednosť poslancov voči svojim voličom a budú mať možnosť kandidovať aj ľudia, ktorí nebudú chcieť byť vďační žiadnej politickej strane. Bude tiež potrebné zmeniť financovanie strán, ako aj predvolebných kampaní. Možno bude potom trochu zložitejšie hľadanie väčšiny v parlamente, ale oni to zvládnu. Aby sme vybrali takých, ktorí budú toho schopní, bude záležať len na nás. To je zase zodpovednosť nás občanov, ktorej nás nikto nezbaví.

Július Kolenič

Július Kolenič

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ekonóm, projektový manažér, aktivista Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu